Őrzött iratanyag mennyisége: 752.66 iratfolyóméter
Évköre: 1302-2024
A levéltár törzsanyagát a püspökség egyházkormányzati iratanyaga adja. Ez a kezdeti időkben protocollumokat jelent, melybe az ügyviteli iratokat bemásolták. Vurum József püspök utasítására Aigner Károly dolgozta ki 1816-ban a püspökség sajátos iratkezelési rendjét, mely lényegében a mai napig érvényben van. Az akták tartalmuk szerint kaptak levéltári számot; e szerint nyernek elhelyezést. Ez az iratkezelési rend feleslegessé tette mutatókönyv vezetését. Az 1930-as években Kuthy István végzett levéltárrendezési munkálatokat: felszámolta az előző évtizedek pontatlanságait és keveredéseit, modernizálta a levéltári számok rendszerét. Legjelentősebb tette azonban az, hogy kiválogatta és elkülönítette az iskolai iratokat (scholaria) a kezelhetetlenné duzzadó plébániai vonatkozású aktáktól. Az iratanyag elhelyezése időrendben három részre különül el: 1777-1945/48 (iskolaügyeknél), 1945/48-1993, 1993-. Ez utóbbi szétválasztás, és ezzel a klasszikus irattár és levéltár szétválasztása 1998-ban történt meg.
Elkülönül a törzsanyagtól a püspökség belső gazdálkodási ügyeire, javadalmaira, birtokaira vonatkozó gazdasági levéltár, valamint az egyházjogi okokból csak különleges esetben kutatható szentszéki iratanyag.
A püspöki levéltár igyekezett begyűjteni és megőrizni az egyházmegye területén egykor működött egyházi intézmények saját iratanyagát is. Jelentősebb ilyen elkülönülő provinenciájú anyagaink:
- a székesfehérvári társaskáptalan levéltára; mely a Szent István által alapított, 1777-ben megszűnt kiváltságos prépostság rendkívül töredékesen fennmaradt 18. századi gazdasági iratanyagát őrzi,
- a székesfehérvári szeminárium és azzal összefüggő aggpapi intézet levéltára,
- az Actio Catholica egyházmegyei szervezetének fennmaradt töredékes iratanyaga.
Újabban veszélyeztetett helyzetűnek ítélt plébániai és esperesi levéltárak anyagának bementését is megkezdtük. Mivel e szervezetek jogi értelemben az esetek többségében megszűntnek nem tekinthetőek, a fenti csoportba nem sorolhatóak.
őrzünk hagyatékokat, letéteket, tudományos munkák kéziratait is.
Bár kezelése a püspöki levéltárra hárul évtizedek óta, természetesen iratkezelésében is, nevében is megőriztük a püspöki tanácsadó-testület, a székesfehérvári székeskáptalan levéltári anyagának különállását.
Kutatási Szabályzat: kutszab_2024.pdf (5 MB)
Kutatási engedély kérése: latogatojegyGDPR.doc (34 kB)